Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
4. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
5. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
6. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
7. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
8. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
9. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

230 Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja

,,Witaj, majowa jutrzenko ... Wiwat Maj, piękny Maj ...’’- śpiewamy w pieśni, do której słowa napisał Rajnold Suchodolski. Tekst powstał w czasie powstania listopadowego, którego Suchodolski był uczestnikiem. Melodia jest stylizowana na mazurka. Wiersz powstał w bardzo trudnym okresie, w momencie niewoli, kiedy wola wolności u naszych przodków była najsilniejsza. W przeszłości Nasz naród był mocno doświadczany przez przeciwności, obecnie my również stawiamy im czoła – chociaż w innej postaci. Pamiętajmy o ofierze bohaterów, którzy ginęli w walce broniąc Ojczyzny, niepodległości i suwerenności.

W tym roku przypada 230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Ustawa rządowa przetrwała w pamięci Polaków jako ukoronowanie starań patriotów o uratowanie niepodległości i wolności Ojczyzny. Do dzisiaj stanowi dumę Polaków z jej osiągnięć i otoczona jest należytą czcią i szacunkiem.

Co roku w nasze szkole pielęgnujemy pamięć o tym wydarzeniu przygotowując wspólnie z uczniami apel lub przedstawienie nawiązujące do ówczesnych czasów. W związku z trudnym okresem pandemii, w jakim się znaleźliśmy, pomimo wszelkich przeciwieństw w Naszej Szkole staraliśmy się należycie uczcić Święto Konstytucji. Na godzinach wychowawczych oraz zajęciach historii odbyły się pogadanki i lekcje tematyczne. Nasi uczniowie wykonali prezentacje oraz plakaty patriotyczne. Indywidualnie uczniowie i nauczyciele uczestniczyli w Mszach Św. w intencji Ojczyzny w kościołach parafialnych w Rokicinach, Łaznowie oraz Nowych Chrustach.

Choć minęło przeszło dwa wieki od tamtych dni, warto wracać myślą do wydarzeń z Warszawy z 1791 roku. Warto pamiętać o ludziach, którzy służyli Polsce. Warto uczyć się od przodków miłości do Ojczyzny. Zachęcamy do obejrzenia prac uczniów.