Szkolny Tydzień Matematyki
W dniach 13 marca - 17 marca w naszej szkole zorganizowano Tydzień Matematyki.
W poniedziałek uczniowie zostali "uwięzieni" w Escape Room. Czekały tam na nich ukryte w różnych miejscach zagadki. Zabawa polegała na odnalezieniu kodu do kłódki i otwarciu walizki, w której ukryte były słodkości oraz klucz do wyjścia. Nie było to proste, ale nasi uczniowie świetnie sobie poradzili.
We wtorek włączyliśmy się w obchody święta liczby Pi. Uczniowie klas piątych tworzyli panoramę miasta Pi, a siódmo- i ósmoklasiści rozwiązywali zadania i zagadki zawarte w powstałych z kartek A4 małych notesikach zwanych "escape bookami". Otrzymane wyniki wpisywali na ostatniej stronie z kłódką z kodem 3,14159.
Środa była dniem konkursu matematycznego “1 z 10”. Zgodnie z regulaminem uczestnicy otrzymali trzy szanse, które oznaczone były żółtymi kartonikami. W pierwszej rundzie pytania były czytane uczniom w takiej kolejności, w jakiej wylosowali oni miejsca przy stolikach. Na udzielenie odpowiedzi uczestnik miał 5 sekund. Błędna odpowiedź lub jej brak powodowała utratę jednej szansy. Utrata trzeciej szansy kończyła grę danego ucznia. W drugiej rundzie zawodnicy odpowiadali na pytania wskazani przez siebie nawzajem.
Do III etapu zakwalifikowanych zostało trzech uczniów:
- Zofia Pietranek kl. 8b,
- Aleksandra Kobus kl. 6b,
- Oliwier Amroziński kl. 7b, który okazał się najlepszym zawodnikiem.
W czwartek na holu głównym czekało na uczniów do wykonania pięć zadań: rebusy, kwadraty magiczne, piramidy liczbowe, równania obrazkowe, sudoku. Za każde poprawnie rozwiązane zadanie można otrzymać plusika, a za prawidłowe wykonanie całości ocenę bardzo dobrą z matematyki. Rozwiązywanie zagadek i różnorodnych łamigłówek to bardzo dobrze spędzony czas. Uczą one logicznego myślenia, rozwijają kreatywność oraz wyobraźnię, ćwiczą pamięć.
Piątek był dniem gier planszowych i karcianych. Uczniowie grali w swoje ulubione planszówki, co wyzwoliło wiele pozytywnych emocji. Wszyscy naprawdę świetnie się bawili.
Zaangażowanie uczniów w czasie całego tygodnia świadczy o tym, że matematyka nie stanowiła dla nich wielkich tajemnic i okazała się nie taka straszna. Życzymy wszystkim uczniom, aby królowa wszystkich nauk była dla nich zawsze przyjazna.